До уваги батьків!
У 2018 році епідемічна ситуація з кору в Україні дещо ускладнилась. Лише за 2 останні місяці зареєстровано близько 1000-і випадків захворювання на кір. Захворюваність на кір має циклічний перебіг, так в 2006 році в Україні перехворіло близько 45-ть тисяч осіб, в 2012 році було зареєстровано 15-ть тисяч захворілих. В 2018 році очікується черговий циклічний підйом захворюваності на кір.
Кір –вірусна інфекція, для якої характерна дуже висока сприйнятливість. Якщо людина не хворіла на кір або не була щеплена від цієї інфекції, то після контакту з хворим зараження відбувається практично в 100% випадків. Вірус кору відрізняється дуже високою летючістю. Вірус може розповсюджуватися по вентиляційних трубах і шахтах ліфтів – одночасно захворюють діти, що проживають на різних поверхах будинку.
Період від контакту з хворим на кір до появи перших ознак хвороби триває від 7 до 14 днів.
Захворювання починається з виразного головного болю, слабкості, підвищення температури до 40 градусів С. Трохи пізніше до цих симптомів приєднуються нежить, кашель і практично повна відсутність апетиту. Дуже характерною для кору є поява кон'юнктивіту – запалення слизової оболонки очей, що проявляється світлобоязню, сльозотечею, різким почервонінням очей, а в подальшому – появою гнійного відокремлюваного. Ці симптоми продовжуються від 2 до 4 днів.На 4 день захворювання з'являється висип, який виглядає, як дрібні червоні плямочки різних розмірів (від 1 до 3 мм в діаметрі), з схильністю до злиття. Висип виникає на обличчі і голові (особливо характерна поява його за вухами) і розповсюджується по всьому тілу на протязі 3 - 4 днів. Для кору дуже характерним є те, що висип залишає після себе пігментацію (темні плямочки, що зберігаються декілька днів), який зникає в тій же послідовності, як ї з'являється.
При захворюванні на кір можуть виникати досить серйозні ускладнення.
До їх числа входять запалення легенів (пневмонія), запалення середнього вуха (отит), а іноді і таке ускладнення як енцефаліт (запалення мозку).
Необхідно пам'ятати про те, що після перенесеного кору протягом достатньо тривалого періоду часу (до 2-х місяців) спостерігається пригноблення імунітету, тому дитина може захворіти яким-небудь простудним або вірусним захворюванням, тому потрібно оберігати її від надмірних навантажень, по можливості – від контакту з хворими дітьми.
Після кору розвивається стійкий довічний імунітет. Усі, хто перехворів на кір, стають несприйнятливі до цієї інфекції.
Єдиним надійним захистом від захворювання є вакцинація проти кору, яка включена до Національного календарю щеплень.
ПАМ'ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ щодо дій у разі виявлення перших симптомів кору:
- Терміново звернутися за медичною допомогою, викликавши лікаря, та обов'язково дочекатися його прибуття. Не слід самостійно вести хворого у лікарню, оскільки він є джерелом інфекції.
- До приходу лікаря слід ізолювати хворого в окремій кімнаті, яка має бути чистою, добре провітрюватися.
- Обов'язково повідомити лікарю про всі можливі контакти хворого на кір за останні 10-20 днів.
- Хворому на кір рекомендовано організувати постільний режим, забезпечити питтям.
- Навчити хворого при нападах кашлю, нежитю прикривати ніс і рот носовою хуcтинкою чи серветкою, часто мити руки милом.
- Слід забезпечити хворого індивідуальними речами побуту (окремий посуд, засоби гігієни та інше).
- У жодному разі не проводити самолікування хворого на кір.
- Особам, що контактують з хворим на кір, слід використовувати індивідуальні засоби захисту органів дихання, наприклад, маску чи марлеву пов'язку, які варто змінювати через дві і чотири години відповідно.
- Чітко дотримуватися рекомендацій лікаря щодо лікування хворого на кір та проведення заходів специфічної та неспецифічної профілактики щодо контактних осіб.